Kars Köy Kavulcası 1kg
Kars Köy Kavulcası 1kg
Kars Köy Kavılcası 1kg

Kars Köy Kavılcası 1kg

Fiyat : ₺35,00(KDV Dahil)
₺35,00 'den başlayan taksitlerle

 

Buğday tahılından üretilen ve daha iri kıyım kırdırılan bir bulgur çeşididir.
Dibeklerde dövülen buğdayın kabuğundan ayrılmasının ardından iri kıyılarak elde edilen geleneksel bir üründür. Fabrikasyon olmayıp köy koşullarında ürettirilmektedir. Hasat mevsiminde hemen tedarik edilen ürünümüzden,düğün ve bayram gibi özel günlerde Batı Anadolu, Orta Anadolu,Karadeniz,Doğu Anadolu ve hatta Trakya bölgesinde etten yapılan, yapımı Anadolu'unun bölgelerine göre ufak farklılıklar gösteren "keşkek" adlı bir yemek yapılmaktadır. Kırmızı buğday, gendime ,kepek ve kepekli un gibi yarma da sağlığa yararlı ve sevilerek tüketilen bir ürün çeşididir. Doğu Anadolu'nun bazı yörelerinde yarmadan "haşıl" denilen bir yemek de yapılmakta, süt veya eritilmiş tereyağı ile servis edilmektedir. Günümüzde unutulmaya yüz tutan bu tahıl ürünü besleyici özelliği olan ve yemek menülerinde yer alması gereken bir besin kaynağıdır.
Anadolu'da teknolojinin,sanayinin ve kimyasal atıkların girmediği veya en az girdiği köylerinde üretilen diğer ürünler gibi bu ürünümüzde denenmeye ve tadılmaya değerdir. Sizler için ürünümüzden yapabileceğiniz bir haşıl tarifi sunuyoruz.

HAŞIL YEMEĞİNİN TARİFİ

4 kişilik malzeme4 su bardağı su-2 su bardağı yarma-1 su bardağı erimiş tereyağı (tercihe göre 1 su bardağı süt)-yeterince tuzSu kaynatıldıktan sonra yarma suya dökülür ve kaynayıncaya kadar karıştırılır,daha sonra yarma pişinceye kadar kısık ateşte aralıklarla karıştırılan "Haşıl" sıcak olarak servis tabağına dökülür ve tabağın ortası açılarak yağ veya tercihe göre süt katılır.Afiyet olsun 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR